Delio Granchi
(Sesto Fiorentino 1910 - 1997)
FIGURA FEMMINILE SEDUTA
bronzo, cm 108x115x42
retro: firmata e datata "1935"
SEATED FEMALE FIGURE
bronze, 108x115x42 cm
on the reverse: signed and dated "1935"