15th to 19th CENTURY SCULPTURES

thu 26 October 2023
Live auction 1236
94

Arrigo Minerbi ©
(Ferrara, 1881 - Padova, 1960)

Arrigo Minerbi

€ 2.000 / 4.000

Arrigo Minerbi

(Ferrara 1881 - Padova 1960)

FEMALE HEAD

white marble, 44x34x23 cm

initialled and dated "1913"

TESTA DI DONNA

marmo bianco, cm 44x34x23

siglato e datato "1913"